MAZDA 3 / Axela Sedan 2.5L Skyactiv-G 6AT AWD (186 HP)
2018–
183
bhp
Power
30
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 183bhp |
| Power | 136.8kW |
| Torque | 252Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1393kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |