MAZDA 3 MPS / MAZDASPEED3 2.3L 16V Turbo 6MT (260 HP)
2006–2009
256
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2261cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191.2kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1758mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |