MAZDA B Series / Bravo Dual Cab 2.5L D 5MT RWD (84 HP)
1999–2006
83
bhp
Power
30
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2500cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 30s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
| Urban | 14L/100km |
| Extra-Urban | 10.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5004mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 3000mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |