MAZDA B Series / Bravo Dual Cab 2.6L 5MT RWD (123 HP)
1999–2006
123
bhp
Power
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2606cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5006mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2985mm |
| Kerb Weight | 1442kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/75 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |