MAZDA B Series / Bravo Freestyle Cab 2.5L TD 5MT AWD (109 HP)
1999–2006
109
bhp
Power
23.1
s
0–100 km/h
91
mph
Top Speed
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2500cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81.3kW |
| Torque | 266Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 23.1s |
| Top Speed | 146km/h |
| Top Speed | 91mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Urban | 13.6L/100km |
| Extra-Urban | 10L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5004mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/70 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |