MAZDA CX-50 2.5L Skyactiv-G Turbo 6AT AWD (227 HP)
2021–
224
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 224bhp |
| Power | 167kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2814mm |
| Kerb Weight | 1772kg |
| Boot Capacity | 878L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |