MERCEDES BENZ 170 V Cabriolet A (W136) 170 S 4MT (50 HP)
1936–1942
49
bhp
Power
68
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1912cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 49bhp |
| Power | 36.8kW |
| Torque | 112Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 109km/h |
| Top Speed | 68mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3980mm |
| Width | 1570mm |
| Height | 1560mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.25-16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |