MERCEDES BENZ 170 V Cabriolet A (W136) 170 V 4MT (38 HP)
1936–1942
37
bhp
Power
52
s
0–100 km/h
67
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1697cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 37bhp |
| Power | 27.9kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 52s |
| Top Speed | 108km/h |
| Top Speed | 67mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4270mm |
| Width | 1570mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.25-16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |