MERCEDES BENZ 170 VK 1.7 4MT (38 HP)
1938–1942
37
bhp
Power
56
mph
Top Speed
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1697cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 37bhp |
| Power | 27.9kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 90km/h |
| Top Speed | 56mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Combined | 13L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4100mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1235kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.25-16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |