MERCEDES BENZ 170 VL (W139) 1.7 5MT (38 HP)
1936–1942
37
bhp
Power
51
mph
Top Speed
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1697cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 37bhp |
| Power | 27.9kW |
| Torque | 102Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 82km/h |
| Top Speed | 51mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Combined | 13L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1570mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1220kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.25-18 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |