MERCEDES BENZ 300 SEL 6.3 (W109) 6.3L V8 4AT (250 HP)
1967–1972
247
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
15.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6332cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.2mpg |
| Combined | 15.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5001mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 17656kg |
| Boot Capacity | 609L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205 Vr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |