MERCEDES BENZ 300 SL Roadster Hardtop (W198) 3.0L 4MT (215 HP)
1958–1963
212
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 212bhp |
| Power | 158kW |
| Torque | 275Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.50-15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |