MERCEDES BENZ 600 Pullman Landaulet (V100) 6.3L V8 4AT (250 HP)
1965–1981
247
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
13.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6332cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.2mpg |
| Combined | 17.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 6241mm |
| Width | 1951mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 3899mm |
| Kerb Weight | 2710kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 9.00 H15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |