MERCEDES BENZ A-Class Sedan (V177) A 180 6MT FWD (136 HP)
2018–
134
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1332cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1290kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |