MERCEDES BENZ A-Class Sedan (V177) A 200 7AT FWD (163 HP)
2018–
161
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1289cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 119.9kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |