MERCEDES BENZ A-Class Sedan (V177) A 200d 4MATIC 8AT AWD (150 HP)
2018–
148
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
141
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1950cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |