MERCEDES BENZ A-Class Sedan (V177) A 200d 6MT FWD (150 HP)
2018–
148
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
141
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1950cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1405kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |