MERCEDES BENZ A-Class Sedan (V177) A 220d 8AT FWD (190 HP)
2018–
187
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
153
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1950cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 246km/h |
| Top Speed | 153mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1465kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |