MERCEDES BENZ A-Class Sedan (V177) A 250 4MATIC 7AT AWD (224 HP)
2018–
221
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 221bhp |
| Power | 164.8kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |