MERCEDES BENZ A-Klasse Coupe (C169) 170 CVT FWD (115 HP)
2008–2012
114
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1699cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3881mm |
| Width | 1763mm |
| Height | 1593mm |
| Wheelbase | 2568mm |
| Kerb Weight | 1160kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |