MERCEDES BENZ A-Klasse Coupe (C169) 180 CDI 6MT FWD (109 HP)
2008–2012
107
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3881mm |
| Width | 1763mm |
| Height | 1593mm |
| Wheelbase | 2568mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |