MERCEDES BENZ A-Klasse Coupe (C169) 200 CDI 6MT FWD (140 HP)
2008–2012
138
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3881mm |
| Width | 1763mm |
| Height | 1593mm |
| Wheelbase | 2568mm |
| Kerb Weight | 1340kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |