MERCEDES BENZ A-Klasse Lang (W168) 160 5MT FWD (102 HP)
2001–2004
101
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3777mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2593mm |
| Kerb Weight | 1045kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R15 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |