MERCEDES BENZ A-Klasse Lang (W168) 210 Evolution 5AT FWD (140 HP)
2001–2004
138
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2084cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3810mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2593mm |
| Kerb Weight | 1085kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/40 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |