MERCEDES BENZ A-Klasse (W168) 160 CDI 5AT FWD (75 HP)
2001–2004
74
bhp
Power
16.8
s
0–100 km/h
98
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1689cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.8s |
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3607mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1575mm |
| Wheelbase | 2423mm |
| Kerb Weight | 1055kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R15 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |