MERCEDES BENZ A-Klasse (W168) 160 CDI 5MT FWD (60 HP)
1997–2001
59
bhp
Power
17.7
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1689cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.7s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3574mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2423mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R15 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |