MERCEDES BENZ A-Klasse (W168) 170 CDI 5AT FWD (90 HP)
1997–2001
89
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1689cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3574mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2423mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R15 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |