MERCEDES BENZ A-Klasse (W168) 170 CDI 5MT FWD (95 HP)
2001–2004
94
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1689cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3607mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1575mm |
| Wheelbase | 2423mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R15 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |