MERCEDES BENZ A-Klasse (W169) 160 CDI 5MT FWD (82 HP)
2008–2012
81
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 81bhp |
| Power | 60.3kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3881mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1225kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |