MERCEDES BENZ A-Klasse (W169) 200 CVT FWD (136 HP)
2008–2012
134
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2034cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3881mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1215kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |