MERCEDES BENZ A-Klasse (W176) 160 7AT FWD (102 HP)
2015–2018
101
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |