MERCEDES BENZ A-Klasse (W176) 200d 7AT FWD (136 HP)
2015–2018
134
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
57.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.4mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |