MERCEDES BENZ A-Klasse (W176) 250 4MATIC 7AT AWD (210 HP)
2015–2018
207
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 207bhp |
| Power | 154.4kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |