MERCEDES BENZ B-Klasse (W246) 160 CDI 6MT FWD (90 HP)
2012–2014
89
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4359mm |
| Width | 2010mm |
| Height | 155702mm |
| Wheelbase | 2699mm |
| Kerb Weight | 1435kg |
| Boot Capacity | 486L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |