MERCEDES BENZ B-Klasse (W246) 180 BlueEFFICIENCY 7AT FWD (122 HP)
2012–2014
121
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4359mm |
| Width | 2010mm |
| Height | 155702mm |
| Wheelbase | 2699mm |
| Kerb Weight | 1425kg |
| Boot Capacity | 486L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |