MERCEDES BENZ B-Klasse (W246) 200 BlueEFFICIENCY (156 HP)
2012–2014
154
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4359mm |
| Width | 2010mm |
| Height | 155702mm |
| Wheelbase | 2699mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 486L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |