MERCEDES BENZ B-Klasse (W246) 200 Natural Gas (156 HP)
2012–2014
154
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 3.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4359mm |
| Width | 2010mm |
| Height | 155702mm |
| Wheelbase | 2699mm |
| Kerb Weight | 1535kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |