MERCEDES BENZ B-Klasse 150 CVT FWD (95 HP)
2008–2010
94
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4135mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 544L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |