MERCEDES BENZ B-Klasse 160 BlueEFFICIENCY 5MT FWD (95 HP)
2008–2010
94
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
108
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 174km/h |
| Top Speed | 108mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4135mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1220kg |
| Boot Capacity | 544L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |