MERCEDES BENZ B-Klasse 180 CDI CVT FWD (109 HP)
2008–2010
108
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.2kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4135mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 544L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |