MERCEDES BENZ B-Klasse 180 NGT BlueEFFICIENCY CVT (115 HP)
2008–2010
113
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1699cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4135mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1415kg |
| Boot Capacity | 544L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |