MERCEDES BENZ B-Klasse 200 5MT FWD (136 HP)
2008–2010
134
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2034cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 196km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4135mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1245kg |
| Boot Capacity | 544L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |