MERCEDES BENZ C-Class (A205) C 180 9AT RWD (156 HP)
2018–
154
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 114.7kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 116L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |