MERCEDES BENZ C-Class (A205) C 200 4MATIC AWD (184 HP)
2018–
181
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135.3kW |
| Torque | 280Nm |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Boot Capacity | 116L |