MERCEDES BENZ C-Class (A205) C 200 RWD (184 HP)
2018–
181
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135.3kW |
| Torque | 280Nm |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Boot Capacity | 116L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R18 |