MERCEDES BENZ C-Class (A205) C 220d RWD (194 HP)
2018–
191
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1951cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 191bhp |
| Power | 142.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Boot Capacity | 116L |