MERCEDES BENZ C-Class All-Terrain C 220 d 4MATIC 9AT AWD (200 HP)
2021–
197
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1993cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 440Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4755mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1494mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 1875kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |