MERCEDES BENZ C-Class Cabriolet (A205) 220d 9AT 4MATIC AWD (170 HP)
2016–
168
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125.1kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Boot Capacity | 116L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |