MERCEDES BENZ C-Class Cabriolet (A205) 250 9AT RWD (211 HP)
2016–
208
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155.2kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Boot Capacity | 116L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |