MERCEDES BENZ C-Class Coupe (C205) 180 6MT RWD (156 HP)
2016–
154
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 114.8kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1475kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |